PRÍJEM VYSIELANIA RÁDIA ZÁCHRANA
 

Vysielať sa bude z troch vysielačov Východ - Stred - Západ; začiatok vysielania bude o 6:00 hodine a pokračovať sa bude počas celého dňa striedavo z uvedených vysielačov, v dvojhodinových cykloch až do 24: 00 hodiny.

Potrebné je poznamenať, že vysielanie bude prebiehať na frekvencii 7,3 MHz, t.j. v pásme SW (krátke vlny). Rádio prijímače, ktoré dnes bežne využívame často nie sú schopné prijímať vysielanie na tejto frekvencii. 

Preto odporúčame zadovážiť si rádio, ktoré dokáže byť nezávislé od okolitých zdrojov napájania a bude sa môct na krátke vlny naladiť. Napríklad takéto:

https://www.hej.sk/radioprijimac-muse-mh-07-ds-cierny/

Muse MH-07DS | MALL.SK

Na trhu sú aj lacnejšie verzie rádií, ktoré dokážu prijímať SW vlny, ale treba počítať s tým, že k nim treba zakúpiť do zásoby aj vhodné batérie, kedže lacnejšie rádia nemajú možnosť byť nezávislé od okolitých zdrojov. V odkazoch nižšie sme pre Vás niekoľko vhodných vybrali.

https://www.conrad.sk/p/roadstar-tra-2989-prenosne-radio-kv-am-fm-bezdrotovy-prijem-ukw-mw-kw-cierna-2335985

https://www.nay.sk/orava-t-120-s

https://www.nay.sk/orava-t-120

https://www.alza.sk/orava-t-120-s-d2648358.htm

https://www.alza.sk/muse-m-05bl-d6241970.htm

https://www.hej.sk/radioprijimac-roadstar-tra-2989-cierny/

https://www.mall.sk/radia/muse-m-05bl-prenosne-radio

Zároveň by sme radi upriamili pozornosť na samotný príjem počas vysielania, čiže na samotnú ANTÉNU. Nižšie ponúkame jednoduchú schému, ktorá vám vysvetlí, čo je potrebné urobiť pre lepší príjem rádio prijímača.


Slovne vyjadrené: Pre zlepšenie príjmu je potrebné zhruba 10 metrov vodiča (napríklad medeného káblu bez izolácie) napnúť tak, aby sa tento kábel priamo nedotýkal ničoho elektricky vodivého (napríklad stromu) a bol zhruba v strede ohnutý. Tento kábel je potrebné pripojiť k anténe rádio prijímača a príjem sa zlepší.